7 návyků pro šťastný život (nejen rodičů a dětí)

Určitě téměř každý zná slavnou knihu 7 návyků skutečně efektivních lidí, kterou napsal Stephen R.Covey. Je to klasika v oblasti osobního rozvoje pro dospělé. Musím se přiznat, že mě velmi oslovily myšlenky shrnuté v těchto 7 návycích, ale zatím jsem ji nepřečetla celou. Kniha je velmi obsáhlá a prolouskat se jí není časově zanedbatelné. Pokud jako já prahnete po informacích, které jsou spíše jednoduché a  zároveň váš život ihned mohou  zlepšit, určitě pochopíte, proč jsem tak nadšeně přivítala knihu syna výše zmíněného autora, Seana Coveyho: 7 návyků šťastných dětí. Naše dcera knihu ihned pochopila a inspirovala mě, abychom tyto návyky aplikovali nejen na rodinný, ale i osobní a pracovní život.

Předkládám vám zde tyto zjednodušené, ale stejně významné a životy měnící myšlenky, které jistě ocení nejen vaše děti, ale i vy jako rodiče. Pokud budou vaše děti šťastné, budete štastní i vy a váš celý život. Zde je těchto 7 mocných návyků:

1.     Buďte proaktivní –  Odpovědnost máte vy

Základem šťastného života je uvědomění, že odpovědnost za to, že se něco ve vašem životě stane, máte vy. Naučte sebe a své děti převzít iniciativu, tam kde je potřeba a nespoléhat se na ostatní, že vám pomohou nalézt zábavu nebo řešení problému.

2.     Začínejte s myšlenkou  na konec –  Plánujte

Pokud naučíte sebe a své děti plánovat, stanovovat si své cíle a vize, posunete se o velký kus dopředu. Pokud si pravidelně zapisujete, co chcete uskutečnit, váš život se naplňuje splněnými přáními a radostí v srdci.

3.      To nejdůležitější dávejte na první místo –  Nejdříve práce, potom zábava

Moudře využívat čas, neodsouvat důležité věci a sladit do rovnováhy  práci a zábavu, je dalším klíčem k vaší spokojenosti. Je to jednoduchý a známý princip, aplikujte ho se svými dětmi a uvidíte, co vše se vám zlepší.

4.      Myslete způsobem výhra-výhra –  Každý může vyhrát

Chcete-li něco získat , zvykněte si uzavírat dohody prospěšné pro obě strany rovnocenně. Je důležité, aby každý něco získal. Osvojte si návyk spolupracovat  s ostatními místo soutěžit.

5.      Nejdříve se snažte pochopit, potom být pochopeni –  Nejdříve naslouchejte, potom mluvte

Naslouchání je další návyk, který vám  zlepší  život. Je to základ správné komunikace. Snažte  se porozumět ostatním, neboť někdy stejné věci vnímáme odlišně. Tímto návykem se vám zlepší vztahy. Doma i v dalších oblastech života.

6.      Vytvářejte synergii – Společně dosáhneme více

Každý člověk je jiný, má rozdílné vlastnosti a schopnosti. Pochopíte-li   krásu této rozdílnosti a možnosti využití ke vzájemné spolupráci, budete zase o něco šťastnější. Můžete sestavit z rozdílných osobností tým k dosažení cílů, kterých chcete dosáhnout.

7.      Ostřete pilu –  Nejlepší pocity přináší vyrovnaný a vyvážený život

Naučte se obnovovat síly ve všech oblastech svého života, v osobní i pracovní rovině. Dosažení vyrovnaného života je jednoduché! Mějte svůj život co nejpestřejší, střídejte činnosti.

Přeji Vám krásný den!

Pokud se Vám tento článek líbí, klikněte na „To se mi líbí“ nebo jej sdílejte se svými přáteli. Děkuji.

 

Pavla Heřmanovská se představuje:

Mám od přírody dar empatie. Dokáži se do každého člověka vcítit a zorientovat se v jeho myšlenkách. Pomocí trefných otázek lidem pomáhám získat sebedůvěru. Učím je také otáčet omezující myšlenková přesvědčení a tím najít vnitřní klid. Můj příběh si přečtěte zde >>
Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a doporučení se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.