Máte dostatek sebevědomí?

Průzkumy nejen v naší zemi stále ukazují, že lidé všeobecně trpí nedostatkem sebevědomí. Lidé mají tendenci se sebeponižovat a snižovat svou hodnotu. Může to být výchovou v rodinách a školách, kde nás učili, abychom se nevyvyšovali nad druhé a doma nás málokdo chválil. Většina z nás může mít v hlavě naprogramované vzorce, kdy se podceňujeme a máme strach projevit své pravé já. Sebevědomí se dá ovšem znovu nabýt. A ve skutečnosti, i když se cítíte jako sebevědomá osoba, na něm musíte stále pracovat, protože každý den se objevují nové výzvy a je jen vaše volba, zda se jim sebevědomě postavíte čelem. Sebevědomí je záležitostí pozitivního myšlení a chování. Jaké jsou základní součásti vašeho sebevědomí, které můžete rozvíjet?

Mějte se rádi

To je naprostý základ pro vaše sebevědomí! Jste jedineční a cenní. Nikde na této planetě neexistuje nikdo stejný jako vy. Vše začíná ve vaší hlavě, jak o sobě smýšlíte. A to se dá změnit pravidelným praktikováním pozitivních prohlášení. Pokud se vám často hlavou honí myšlenky typu: „ Jsem k ničemu“ nebo „ Nejsem dost dobrý.“ nahraďte je pozitivními afirmacemi „ Mám se rád a přijímám se.“ Nebo „ Daří se mi ve všem do čeho se pustím“. Používejte tyto prohlášení především ráno po probuzení a večer před spaním. Budete-li to dělat pravidelně, vaše láska k sobě a následně vaše sebevědomí se bude postupně zvyšovat.

Projevte si lásku tím, že se na sebe během dne několikrát  usmějete do zrcadla. Dopřejte si oběd ve své oblíbené restauraci a kupte si oblečení, které vám padne. Chvíli nepřemýšlejte o tom, kolik to bude stát, ale že za to stojíte vy! Po náročné práci jděte do přírody nebo si zdřímněte, i když se vám zdá, že na to nemáte čas. Zasloužíte si to.

Posilujte svoji sebedůvěru

Přestaňte se kritizovat a pochvalte se za vše, co se vám v minulých dnech povedlo. Vždy se najde něco, co se vám nepodařilo, ale důležitější je to, co jste dokončili a co jste dotáhli do zdárného konce. Uvažujte pozitivně, hledejte v minulosti své úspěchy. Stojíte-li před problémem, vzpomeňte si, že jste takto i v minulosti čelili problému a nevěděli jste, jak se přes něj dostat. A jak to dopadlo? Jste tady a teď , nějak se vše vyřešilo. Vyvěste si doma své diplomy ze sportovních akcí, z  kurzů malování, vaření nebo čehokoliv, co jste úspěšně absolvovali. Jsou to vaše úspěchy a vždy vám potvrdí, že zvládnete cokoli, co vás v životě potká. Čtěte nebo poslouchejte příběhy úspěšných lidí. Dozvíte se, že ani oni neměli životní cestu dlážděnu samými výhrami. I úspěšní lidé se potýkali s různými problémy, ale překonali je. Budete-li i vy pozitivně  a aktivně přistupovat ke svým problémům, vaše sebedůvěra se bude zvyšovat. V neposlední řadě mapujte své každodenní vítězství. Na každý den si stanovte tři cíle a pokud se vám podaří je uskutečnit, pochvalte se a můžete si být jisti, že vaše sebevědomí poroste.

Více o získání sebevědomí se dozvíte v mé internetové přednášce Získejte zpět své sebevědomí.

Přeji Vám krásný den!

Pokud se Vám tento článek líbí, klikněte na „To se mi líbí“ nebo jej sdílejte se svými přáteli. Děkuji.

 

Pavla Heřmanovská se představuje:

Mám od přírody dar empatie. Dokáži se do každého člověka vcítit a zorientovat se v jeho myšlenkách. Pomocí trefných otázek lidem pomáhám získat sebedůvěru. Učím je také otáčet omezující myšlenková přesvědčení a tím najít vnitřní klid. Můj příběh si přečtěte zde >>
Příspěvek byl publikován v rubrice Osobní rozvoj se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.