Tajemství výchovy šťastných dětí

Uvažovali jste někdy, jaký jste rodič? Zda s vámi vaše dítě manipuluje, všechno mu dovolíte  nebo vy manipulujete s ním, srážíte ho a srovnáváte ho s ostatními? Nebo na dítě často křičíte a reagujete i jinak agresivně?

Žádná z těchto možností není ideální způsob výchovy. Je-li vaším cílem vychovat vyrovnané a šťastné dítě, mám pro vás informace, jak toho docílit. Podle posledních průzkumů vychovávají nejvíce spokojené a vyrovnané děti asertivní rodiče. Používají totiž něžný i přísný přístup. Lekáte se neznámého pojmu „asertivita“? Nebojte se, je to jednoduché.

Co je asertivita?

Ve slovníku pojmů je označena jako „schopnost prosazovat vlastní názor, stanovisko nebo zájem“. Asertivita může být česky označena jako „sebeprosazení“. V dnešní době existuje nespočet seminářů a kurzů, jak si zlepšit asertivitu.

Asertivita je nejen populární, ale také nezbytná komunikační dovednost dnešní doby. Na tom, zda jste schopni se prosadit závisí vaše životní úspěchy. A také to, jak vychováte své dítě. Musíte více prosazovat sebe! Avšak klidnou cestou. I když jste v pozici rodiče, jste stále člověk se svými právy. Pokud jste na tom stejně jako já a většina lidí, asertivitě vás nikdo neučil. Není to obvyklý způsob chování. Dá se však získat !

Jak se stát asertivním rodičem?

Důležitý je váš duševní postoj, který vyjadřujte co nejčastěji. Např.: „ Já rozhoduji. Musím něco dělat  také pro sebe, abych mohl být dobrý rodič. Moje manželství je důležité. Já jsem důležitý. Děti jsou důležité, ale ne vždy mohou dostat vše, co chtějí.“

Vaše skutky, to co ve skutečnosti děláte, hrají neméně významnou roli:

  • Stanovte dětem pravidla – buďte rozhodní a neváhejte!
  • Buďte klidní a nekřičte.
  • Neuvádějte důvody pro své požadavky. Zbytečně neargumentujte. Mluvte jasně a srozumitelně: „Myslím to vážně. Udělej to hned.“
  • Nehádejte se a nedohadujte se s dítětem.
  • Vytrvejte! Buďte v klidu! Scény s nervovým zhroucením jsou pro děti velmi zábavné, ale ne pro vás. Dýchejte a na uklidnění je vynikající tip malovat  si ve vzduchu rukou osmičky.

Co vaše děti potřebují?

Na jedné straně potřebují váš opravdový zájem a uznání , na druhé straně jsou pro ně nezbytností pravidla a hranice. Všimli jste si, kdy vaše děti zlobí?

Já jsem vypozorovala, že to může být v případě, kdy moje dcera nemá dostatek mé pozornosti nebo když cítí, že nemá hranice pro své chování. Nestačí když se jí věnuji napůl, třeba při řízení auta nebo za horou nádobí v kuchyni. Potřebuje alespoň chvíli každý den mé plné soustředění, popovídání spojené s mazlením nebo přitulením. Také potřebuje autoritu, která je pro ni jistotou.

Děti často testují, jak je na tom vaše manželství, síla vašich nervů a láska k nim. Když si to otestují a zjistí jaká je skutečnost a jaké jsou pomyslné hranice, mohou se dále v klidu a nerušeně věnovat svým oblíbeným činnostem a poznávání nových věcí.

Tajemství výchovy šťastných dětí je jednoduché:

PEVNÁ PRAVIDLA + POZITIVNÍ VZTAHY = VYROVNANÉ A ŠŤASTNÉ DĚTI

Pokud byste v této oblasti chtěli získat mou pomoc, neváhejte mě kontaktovat.

Přeji Vám krásný den!

Pokud se Vám tento článek líbí, klikněte na „To se mi líbí“ nebo jej sdílejte se svými přáteli. Děkuji.

 

 

 

 

Pavla Heřmanovská se představuje:

Mám od přírody dar empatie. Dokáži se do každého člověka vcítit a zorientovat se v jeho myšlenkách. Pomocí trefných otázek lidem pomáhám získat sebedůvěru. Učím je také otáčet omezující myšlenková přesvědčení a tím najít vnitřní klid. Můj příběh si přečtěte zde >>
Příspěvek byl publikován v rubrice Děti a rodiče se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.