Kdo je mentor a proč ho mít?

Každý, kdo má v sobě velkou touhu dostat se v životě dopředu, dojde do bodu, kdy zjistí, že sám to dál nezvládne.  Objevování cest metodou pokus-omyl může být sice velmi obohacující, ale časově náročné a energeticky vyčerpávající. Úspěšní lidé využívají k postupu ke svým cílům svého mentora.

Kdo je mentor? Mentor je někdo, kdo má zkušenosti v oblasti, ve které chcete udělat pokrok a být úspěšní.

Je to někdo, kdo

 • Inspiruje
 • Naslouchá
 • Povzbuzuje
 • Předává zkušenosti a nadhled
 • Učí příkladem
 • Je váš průvodce osobním rozvojem

Jádrem celého tajemství mentoringu jsou neformální rozhovory. Při těchto rozhovorech si ujasníte spoustu věcí o sobě samých a oblasti, ve které chcete udělat pokrok. Díky nim rozpletete tajemství své životní cesty, objevíte sebe sama, dostanete se ke svému potenciálu a budete se posunovat směle dále ke svým snům.

Mentor není od toho, aby poslouchal vaše výmluvy, proč nic neděláte. Mentora potřebujete a správně využijete až tehdy, kdy víte, kam směřujete a přeberete za to 100% zodpovědnost a jste odhodlaní k činům.

Proč mít svého mentora?

S neobyčejným mentorem budete mít neobyčejnou budoucnost, získáte moudrost a úspěch.

Nechat se vést mentorem je nejlepší způsob, jak získat moudrost. Moudrost můžete nabít 2 způsoby:

1/vlastní zkušeností, když děláte chyby a zažíváte bolest – je to pomalý způsob

2/a nebo s mentorem – rychlý způsob

Mentor není učitel, i když vám předává informace. Má mnohem hlubší touhu vám pomoci. Nepředává vám vášnivě jen informace, ale je vášnivý do vašeho úspěchu.

Mentor je vaším koučem, povzbuzuje vás a fandí vám, říká vám, co děláte dobře, ale říká vám i to, co děláte špatně.

Nemusí být váš nejlepší kamarád. Vašim kamarádům je pohodlně ve vašich slabinám, ale mentor je  z vás dostane ven. Vaše přátele zajímá vaše minulost, váš mentor se zaměřuje na budoucnost.

Při spolupráci se svým mentorem, zjistíte, jak obrovsky můžete vyrůst jako člověk. Je to až neuvěřitelné, sami byste to nedokázali, alespoň ne tak rychle.

Váš  růst by měl být pro vašeho mentora nejlepší odměnou. Můžete svého mentora dokonce v něčem přerůst. I v mentorském vztahu platí, že se dva lidé mohou vždy něčím obohatit a je to tak v pořádku.

Bez hodnotného mentora nikdy nezměníte své životní období.

Jaký má být hodnotný mentor?

 • Neustále se učí – najděte si mentora, který má mentora, který má mentora. To vám zaručí, že vždy budete mít jistotu, že váš mentor roste a vy s ním. Můžete totiž dojít jen tak daleko, kam došel on sám.
 • Nezneužívá autority – podělí se s vámi o zkušenosti a vy sami se rozhodnete, jak s nimi naložíte, netlačí na vás a neponižuje , nekritizuje a nepodceňuje.
 • Chová se k vám s respektem a s úctou.
 • Nezneužívá důvěrného vztahu – podporuje a respektuje vaše dobré vztahy s rodinou, přátel a připomíná, že jsou více, než vydělat miliony.
 • Je profesionál, čestný a poctivý člověk.
 • Pomáhá, abyste rostli a byli samostatní a nezávislí.
 • Nezneužívá váš čas – učí vás balancovat čas, ne jít na hranici svých sil.
 • Dává dobré rady, které se jemu samotnému osvědčili – vychází z lásky, naslouchá, ptá se.
 • Předává to, co potřebujete vědět, abyste byli v životě úspěšní.
 • Věří ve vás – v tom je obrovská síla. Můžete od něj slýchat – Dokážeš to! Pro mnohé z vás to může být vůbec poprvé v životě, kdy vám to někdo řekne.
 • Je mazanější než vy a má nadhled.
 • Dává dobré rady zdarma – k vašemu prospěchu, ne ke svému.
 • Má pro vás ty nejlepší úmysly.

Kdo bude váš mentor je vaše volba – chytří lidé se drží kolem jiných chytrých lidí, aby se mohli učit a růst.

Na závěr malé upozornění –

Do spolupráce s mentorem se mnohdy lidé pouští s vidinou, že když budou dělat přesně, co jim mentor řekne, získají takové příjmy, jaké má on. Ano, částečně to tak může být. Jsou 2 skupiny lidí,

 • Jedna skupina je ochotná bezhlavě udělat cokoliv
 • Druhá skupina má své vysoké ego a nikdy není ochotná udělat to, co jim řekne mentor.

Ani jedna cesta není optimální.

Zkuste v sobě najít pokoru, otevřenost, schopnost reflexe a využívejte inspiraci a moudra ve svých činech.

Nedělejte si z něj ideál a nevzhlížejte k němu. Buďte vděční za všechno, ale řiďte se svojí intuicí, svými pocity a srdcem, dělejte jen to, co s vámi rezonuje. Zachovejte si zdravý rozum.

I když Vám mentor mnohdy dává s nejlepším úmyslem dobré rady, vždy mějte na paměti, že nejlepší guru je vaše srdce. Vždy buďte v souladu s vaším pravým já – vždy buďte sami sebou a řiďte se ve svém konání svými pocity.

„ Nevěřte ničemu. Ať nějakou myšlenku či tvrzení čtete kdekoli nebo je řekl kdokoli, i kdybych je byl řekl já, neberte je za bernou minci, pokud nejsou ve shodě s vaším vlastním rozumem a vaším vlastním přesvědčením.“ — Buddha

Jste-li ve fázi, kdy byste ve svém životě mentora uvítali, potom klikněte na tento odkaz a možná získáte příležitost jednoho získat.

Přeji Vám krásný den.

Pokud se Vám tento článek líbí, klikněte na „To se mi líbí“ nebo jej sdílejte se svými přáteli. Děkuji.

Zlepšete svůj život! Získejte 7-dílný emailový program ZDARMA. Registrujte se hned:

Oslovení (křestní jméno, 5.pád):
Váš email:
Telefon:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavla Heřmanovská se představuje:

Mám od přírody dar empatie. Dokáži se do každého člověka vcítit a zorientovat se v jeho myšlenkách. Pomocí trefných otázek lidem pomáhám získat sebedůvěru. Učím je také otáčet omezující myšlenková přesvědčení a tím najít vnitřní klid. Můj příběh si přečtěte zde >>
Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a doporučení se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.