Pojistěte si své sny vytrvalostí

Pustili jste se někdy do něčeho s nadšením a energií, ale při prvních překážkách jste měli chuť skončit nebo jste hned skončili? Chuť skončit při prvních potížích má většina lidí. Vzdávat se je jednoduché – končíme s chozením do posilovny, s učením jazyka, se závazkem jíst zdravě, končíme s manželstvím, když se objeví první neshody…

Skončit se dá vždycky. To je ta jednoduchá cesta většiny lidí.

Nikdo nás totiž neučil, jak vytrvat. Ve škole se neučí, jak dát něčemu závazek a jít za tím až do zdárného cíle. Ani mě to nikdo neučil. Byla jsem spíš vedena tím směrem, abych skončila, když se mi něco nedaří a objeví se první problémy… Pamatuji si, že první rok na vysoké škole byl pro mě velké martyrium. Vůbec mě nebavil obsah studia, styl a způsob mě také odrazoval. Po prvním ročníku vysoké školy jsem byla natolik zlomená, že když zbýval týden do konce termínu složení zkoušek, chyběly mi stále 3 zkoušky. Doma jsem dostala „dobrou“ radu: Tak to ukonči, však nemusíš studovat, můžeš jít pracovat…Pocítila jsem sice velkou úlevu, že mám na vybranou, že můžu kdykoliv skončit, uzavřít to a nezažívat další těžkosti se školou spojené, ale něco uvnitř mi říkalo, že přece je tady ještě jedna cesta a to jít dál. Přece jsem měla nějaký důvod, proč jsem začala a tak se při první překážce nevzdám…Dala jsem si do pořádku svou mysl, uklidnila se a nastavila se tak, že to zvládnu. Samozřejmě jsem čelila okolí, které se jen potutelně usmívalo, že chci na poslední chvíli za poslední 2 dny do termínu udělat 3 zkoušky…nicméně ano, zvládla jsem to a šla jsem dál…další 4 roky byly  v pohodě, protože jsem tím problémem získala tolik duševní síly, že jsem procházela všemi zkouškami docela s lehkostí. Tenkrát jsem sama poznala to tajemství, o kterém se teď tolik mluví a píše, a to důležitost nastavení své mysli pozitivně a vytrvalá akce. Tehdy tyto věci ještě nebyly v kurzu. Měla jsem akorát knihy Roberta Fulghuma, ze kterých mi  pomohla  jednoduchá věta:„ Všechno je možné!“ A opravdu je, když tomu člověk věří a nepřestává pro to něco dělat..

Vytrvat – to dokáže jen pár lidí. Vytrvalost je společná vlastnost úspěšných lidí.

Pokud momentálně pociťujete, že vytrvalost je vaší slabinou, nezoufejte. Dobrá zpráva je, že se dá  naučit kdykoliv. Kdykoliv si můžete doplnit své vzdělání o lekce vytrvalosti.

Žádná cesta k cílům nebývá snadná. Vybudujte si proto v sobě vytrvalost a budete mít pojistku, že svých snů dosáhnete – dříve nebo později. Neuspěje jen ten, kdo se vzdá.

Co stojí v životě za to není snadné. Překážky, zkoušky na cestě jsou možností se učit a rozvíjet, když spadnete, musíte zase vstát…Ať už pracujete na čemkoliv, vždy je to stejné, jako když jste se učili chodit…spadli jste, vstali a zase to zkusili znovu, spadli jste, vstali a zase ušli kousek navíc, až jste jednoho dne pevně stáli na nohou a směle kráčeli.

Jaké jsou lekce a tipy pro vás? Jak si můžete vypěstovat svoji vytrvalost?

1/ Když se do něčeho pustíte, můžete si být téměř 100% jisti, že vás cestou potkají situace, které vás budou zkoušet, zda to myslíte vážně… Nepolevujte, vždy je čas přestat. Přestat se snažit může být vaše největší chyba. Hledejte řešení, snažte se, udělejte maximum a vyřešte překážky, které jsou vaše příležitost být při příštích potížích silnější než jste teď.

2/ Pěstujte si trpělivost a učte se z problémů. Když spadnete, zvedněte se, oprašte se a jeďte znovu naplno. Pouze vy sami se můžete připravit o výsledek.

3/ Pořád si držte svůj cíl před sebou, připomínejte si ho pravidelně každý den!

4/Kontrolujte svou mysl, udržujte si pozitivní přístup třeba i k zprvu negativním věcem a více se každý den smějte. Buďte šťastní, radostní a ciťte se dobře.

5/ Dejte si 100% závazek, že každý den uděláte něco – nějakou činnost, která vás dovede k vašemu cíli. Například že budete 20 minut číst, 20 minut cvičit, pravidelně snídat – berte to  jako čistit si zuby…prostě to uděláte, je to jasná věc…

6/Ať už je váš cíl jakýkoliv, představte si , že  je to obrovský slon.  Rozkouskujte si slona na 30 kousků… 30 dní vydržíte dělat cokoliv. Vynaložením systematického úsilí si rozvinete mentální houževnatost . 30 dní, den po dni zvládnete dělat cokoliv. Když to zvládnete, přinese vám to osobní rozvoj, porostete jako člověk…

7/ K vytrvalosti vám pomůže rozhodnutí o oddanosti k věci  – 100% závazek jít bez výmluv a bez výjimek stále kupředu. Je to stejné při studiu, práci nebo v manželství.

Jak to funguje? Například ve vztahu dvou lidí – které vztahy vydrží celý život a  které končí? Vydrží ty, které si dají jedinou možnost a to být spolu celý život. Nepřemýšlí o jiné možnosti, udělají rozhodnutí, po kterém jede vlak, nerozmělňují soustředění a energii na jiné možnosti. Věnujte energii vytrvalému úsilí – více náročné je neustálé přemítání zda pokračujete nebo ne.

8/ Vyhledávejte a udržujte přátelství s lidmi, kteří vás dokáží povzbudit. Vytrvalost se lépe pěstuje, když vás někdo povzbuzuje. Většina z nás žije ve společnosti lidí, kteří nejsou zvyklí jeden druhého povzbuzovat. Málokdo doma, ve škole nebo od svých přátel či kolegů slyší – Dokážeš to! Život je zajímavý v tom, že ti nejbližší nás kolikrát nejvíce odrazují místo, aby nás povzbuzovali k vytrvalosti. Proto je důležité obklopit se postupně lidmi, kteří jsou sice na začátku cizí, ale dokáží vás povzbudit.

„ Ten, kdo se vzdává, nikdy nevítězí – a ten, kdo vítězí, se nikdy nevzdává.“ – Napoleon Hill

Přeji Vám krásný den!

Pokud se Vám tento článek líbí, klikněte na „To se mi líbí“ nebo jej sdílejte se svými přáteli. Děkuji.

Pavla Heřmanovská se představuje:

Mám od přírody dar empatie. Dokáži se do každého člověka vcítit a zorientovat se v jeho myšlenkách. Pomocí trefných otázek lidem pomáhám získat sebedůvěru. Učím je také otáčet omezující myšlenková přesvědčení a tím najít vnitřní klid. Můj příběh si přečtěte zde >>
Příspěvek byl publikován v rubrice Buďte nezastavitelní - užívejte si život se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.