4 tipy, jak převzít 100% zodpovědnost za svůj život

Prvním a nejdůležitějším krokem k tomu, abyste si svůj život začali opravdu užívat, je převzít za něj 100% zodpovědnost. Ze své zkušenosti vím, že zodpovědnost je neoblíbené slovo. Přehazování zodpovědnosti jako horký brambor je celoplošně rozšířená hra, která se hraje ve všech zaměstnáních, institucích atp. Přehazuje se zodpovědnost z člověka na člověka jako míček a každý hledá výmluvy a obviňuje ostatní, jen ne sebe samého.

Svalovat vinu, odpovědnost na někoho nebo něco  jiného je typické chování většiny lidí nejen v práci, ale i v osobním životě. I proto 95% lidí nikdy nedosáhne svých snů a života podle svých představ. Převzít  100% zodpovědnost za svůj život je absolutně první a klíčový krok k tomu, abychom provedli v životě jakoukoliv změnu, začali něco nového tvořit, rozjeli něco  smysluplného a začali skutečně žít.

Zní to jednoduše, ale není to jednoduché.

Většina lidí nedokáže zkousnout fakt, který zní:

Za vše ve vašem životě jste zodpovědní VY!

Všimněte si, co dělá většina lidí. Většina lidí jen obviňuje a stěžuje si. Ospravedlňují  své neúspěchy a brání svou poraženeckou pozici. Nemají 100% zodpovědnost za svůj život. Hledají problém jinde. A přitom je v nich. A jak jste na tom vy? Podívejte se pravdě do tváře.  Jen tak se může něco ve vašem životě zlepšit.

Mám pro vás dobrou zprávu:

Jste tvůrci!

 • Úspěchů i neúspěchů
 • Zdarů i nezdarů
 • Všeho, co máte a co jste

Sami jste to vytvořili a sami to můžete změnit!

Pokud přijmete fakt, že jste tvůrci, může to být obrovská úleva. Můžete vytvořit úplně něco jiného, nového. Pro mne to tak bylo, když jsem si to uvědomila. Patřila jsem mezi stěžovatele, kritiky a obviňovatele. Jednou mi jeden kolega v práci řekl : “ Tak to změň. Co tady děláš, když se ti tu nelíbí?“ Výborná otázka! Začalo ve mně klíčit něco, co vyrostlo a stále roste ve velkou změnu života mého i ostatních lidí.

Je to tak!

Buď přijmete to, co máte a budete zticha nebo s tím něco prostě uděláte! Jiná možnost není! Nikdo z nás není oběť! Všichni jsme tvůrci! Život jen čeká, až si vyzvedneme vše, co pro nás má!

Přestaňte být obětí, skončete s výmluvami!

Všímejte si toho, co nefunguje a postavte se k  tomu čelem.  Otevřou se tím před vámi nekonečné možnosti . Otevřete si dveře, které vedou k vaší svobodě.

Vždy to závisí jen na vás, zda uděláte něco jinak, když výsledek není takový, jaký byste chtěli. Je to ve vašich silách.

Čím tvoříte?

 • Svými myšlenkami
 • Svými představami
 • Svým chováním a svými činy

Jak s nimi zacházíte, takové máte výsledky. Chcete-li něco jiného, musíte VY DĚLAT něco jiného! Ne Vaše rodiče, manžel, šéf, politici…ale VY!

Pokládejte si otázky:

 • Jak jsem to udělal?
 • Co jsem si myslel?
 • Čemu jsem věřil?
 • Co jsem řekl?
 • Co jsem udělal?
 • Co musím udělat příště?

Mám pro Vás 4 tipy, jak převzít 100% zodpovědnost za svůj život:

1/ Zastavte obviňování

Jste to vy, kdo něco dovolil, kdo se neměl rád, kdo někomu věřil, kdo rezignoval na své sny, kdo se přejídal, kdo se nevěnoval rodině… Nemá význam někoho nebo něco  jiného obviňovat. Jen tím ztrácíte drahocennou energii, kterou můžete využít na smysluplné zlepšení vaší situace.

2/ Skončete se stěžováním

Víte, že existuje něco lepšího, jinak byste si nestěžovali – tak pro to něco, co se vám jeví jako „lepší“ , něco udělejte. Proč neděláte? Bojíte se riskovat, změnit sami sebe, vyvinout úsilí, nejste ochotní investovat čas  a peníze? Raději šlapete vodu a stěžujete si?

Nestěžujte si, převezměte zodpovědnost – vždy máte jen 2 možnosti:

1/ buď budete spokojeni s tím, kde jste a kdo jste

2/ a nebo to změníte

3/Představujte si, co chcete, aby byla pravda

Když si budete představovat, že nic nezvládnete, tak to tak bude. Naopak když si budete představovat, že se vám daří vše, do čeho se pustíte, tak to tak také bude. Tvoříte svými myšlenkami.

4/ Vyvíjejte činnost, aby se něco dělo!

Nejste oběť – vaše nečinnost, neochota, strach, pasivita způsobují , že umožňujete a dovolujete , aby jste byli nemocní, bez práce, bez peněz, bez partnera, v depresi,…

Ale můžete – se lépe chovat ke svému tělu, k lidem kolem vás, najít lepší práci nebo ji vytvořit, vzdělávat se….

VY VYTVÁŘÍTE SVŮJ ŽIVOT. Váš život záleží jen na vás.

Buďte k sobě upřímní  a poctiví! Jde o váš život!

Moje zkušenost a moje lekce:

Když jsem převzala zodpovědnost za svůj život, výsledky a změny, které jsem si představovala a něco pro ně dělala, nebyly hned.

Nikdy nic, co za něco stojí, není hned. Nic instantního a kvalitního zároveň neexistuje!

Lidé jsou zvyklí, že vše mají hned. Instantní polévky, kávy, čaje, rychlé půjčky,  je to móda, ale zkreslování  skutečnosti.

Ve skutečnosti zkouším, co pro mě funguje a co ne a učím se z chyb. Každý den dělám něco pro to, aby se můj život dostal tam, kam chci. Vím, že každá chyba je nějakým důsledkem mých slov, činů a myšlení a tak ji můžu napravit.  Jdu dál. Tvořím svoji cestu a svůj život!

Vím, že si nemám na co ani na koho stěžovat. Neexistuje nikdo, koho bych mohla obvinit, když se něco nepodaří…jsem tady jen já…

Na závěr si položte otázky:

 • Co z toho co dělám  nefunguje?
 • Co nedělám a měl bych zkusit dělat?
 • Co dělám, že se to děje?
 • Jak dovoluji, aby se to dělo?
 • Čeho bych měl dělat víc/míň?
 • Na co jsem si v uplynulém dni stěžoval?

Přeji Vám krásný den.

Pokud se Vám tento článek líbí, klikněte na „To se mi líbí“ nebo jej sdílejte se svými přáteli. Děkuji.

Přitahování bohatství

 

Pavla Heřmanovská se představuje:

Mám od přírody dar empatie. Dokáži se do každého člověka vcítit a zorientovat se v jeho myšlenkách. Pomocí trefných otázek lidem pomáhám získat sebedůvěru. Učím je také otáčet omezující myšlenková přesvědčení a tím najít vnitřní klid. Můj příběh si přečtěte zde >>
Příspěvek byl publikován v rubrice Osobní rozvoj, Tipy a doporučení se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.