Jak požádat o to, co chcete? 4 tipy pro vás…

Co vás dělí od toho, aby jste se posunuli k vytouženému cíli? Odpověď zní: Umět požádat.

Lidé jsou zvyklí žádat o sociální dávky, o hypotéku, o rozvod nebo o dotace z Evropské unie. Nikomu nepřipadne jako problém vyplňovat různé sáhodlouhé dotazníky,  psát formální žádosti a dokladovat k tomu ještě spoustu dalších dokumentů a formalit. To zvládne nakonec každý člověk. Ale k tomu, abyste se mohli v životě posunout dopředu, zlepšit si život, dosáhnout svých snů, stačí většinou jen otevřít pusu a zeptat se. Nebo napsat jeden jednoduchý dotaz, jednu větu. Je to velmi jednoduché a přesto tak složité pro většinu z nás.

Většina lidí neví, že může žádat o to, co jim zlepší život.

Kolikrát stačí pouze se na něco zeptat, položit jednu otázku a otevře se vám brána do prostoru, o kterém jste dřív jenom snili. Opravdu je to tak jednoduché. Mnohokrát vás jeden dotaz dělí od vaší vysněné budoucnosti. Pamatujte, že nikdo vám do hlavy nevidí a když se neozvete, nic nedostanete. Moje babička mi vždy říkala: „ Líná pusa je hotové neštěstí…“ A s tím procházím životem. Vždy, když se ozvu, zlepší se mi o kousíček život. Když se neozvu, brzdím sama sebe.

Jak jste na tom vy? Umíte požádat o to, co chcete? Pokud ano, gratuluji vám a doporučuji vám věnovat se něčemu jinému než čtení tohoto článku. Pokud ne, jste na tom jako většina lidí a já před nějakým časem a určitě si přečtěte další řádky. Přinesou vám informace, které vás posunou směrem k tomu, po čem toužíte.

Je spousta oblastí života, ve kterých vás může brzdit právě to, že nejste schopni požádat .

  • Může to být v rodině – požádat manžela o pomoc nebo prarodiče o hlídání dětí
  • Může to být v práci – požádat o dovolenou nebo o zvýšení platu
  • Může to být ve škole – požádat o podrobné vysvětlení tématu nebo pomoc s diplomovou prací
  • Může to být v podnikání – požádat o spolupráci nebo požádat o sponzorství
  • Může to být na dovolené – požádat o změnu hotelového pokoje nebo domorodce o tip na dobrou restauraci
  • Může to být žádost Vesmíru – požádat o zdraví a prosperitu

Proste a bude vám dáno! Žádej a dostaneš!

To platilo vždy a vždy platit bude. Vyzkoušejte to.

Co vám brání žádat o to, co chcete?

Strach

Můžete mít strach, že dostanete zápornou odpověď. Odmítnutí vám však nezpůsobí žádnou ztrátu. Když vám někdo řekne ne, budete na tom stejně jako předtím. Když vám řekne ano, posunete se o krok dopředu!

Ego-pýcha

Můžete mít pocit, že když se budete ptát a žádat, budete vypadat jako chudák, blázen nebo hlupák…Dejte své ego stranou, hlavně když se jedná o váš pokrok a věřte svému nitru, které vás směřuje k vašemu požadavku.

Nedostatek respektu k sobě samým

Možná můžete mít pocit, že nemáte právo žádat. Opak je pravdou. Dovolte si požádat o pomoc nebo podporu, kterou potřebujete a zasloužíte si ji! Máte-li určité potřeby, respektujte sami sebe a požádejte o jejich naplnění.

Pokud jste se rozhodli, že ode dneška už žádat budete a nejde vám vaše žádost  přes ústa – napište ji! Email je kouzelný nástroj, který vám vaše žádání usnadní. Písemné žádosti jsou stejně mocné, když do nich vložíte vaše pocity.

Jak požádat o to, co chcete? Dodržte vždy tyto 4 principy:

1/ Předpokládejte a očekávejte, že získáte, co chcete

Předpokládejte, že můžete získat ano, například že vám pokoj v hotelu vymění, když o to požádáte. Představujte si to. Očekávejte, že získáte kladnou odpověď.

2/ Žádejte správnou osobu

Žádejte toho, kdo je zodpovědný za danou věc a kdo o ní rozhoduje. Pokud chcete v práci dovolenou, neptejte se kolegy, ale svého šéfa.

3/ Žádejte jasně a konkrétně

Vaši žádost vždy specifikujte. Když potřebujete peníze, oznamte přesnou částku a dokdy. Když potřebujete pomoc, řekněte konkrétně  s čím potřebujete pomoc a specifikujte čas od kdy do kdy.

4/ Vytrvejte – žádejte znovu a znovu

Připravte se na to, že i když máte pozitivní očekávání, ne vždy získáte kladnou odpověď. To ale vůbec nevadí. Všechna NE, která obdržíte vás posouvají směrem k vašim cílům. Někde blízko čeká ANO. Vezměte si příklad z dětí. Sledujte, jak neúnavně o něco žádají. Naše dcera získá vždy to, co chce. Ne napoprvé, ale vytrvá a vyhraje. Počká si, až bude lepší doba nebo lepší příležitost. Stále pokládá stejný dotaz, například: „ Mami, koupíš mi toho Gormita?“ Je neústupná ve svém požadavku. A získá, co chce. Učte se od dětí, protože umění žádat se dá znovu naučit i v dospělosti.

Dejte najevo, co chcete a žádejte. Když to nedostanete hned, Vesmír to zachytí a vše se začne přibližovat směrem k vašemu požadavku. Příjde den, kdy to dostanete. Je to vyzkoušené, zkuste to taky. Stojí to za to!

Respektujte sami sebe– své sny a touhy!Vždy si představte ty možnosti, které se vám mohou otevřít, když budete žádat…

„ Můžete-li něco získat a nemůžete-li nic ztratit, když o to požádáte, pak si o to určitě řekněte.“ — W.Clement Stone

Líbí se vám článek? Začněte i vy respektovat sami sebe. Využijte můj  koučinkový program Získejte nezlomné sebevědomí.

Pokud se Vám tento článek líbí, klikněte na „To se mi líbí“ nebo jej sdílejte se svými přáteli. Děkuji.

Přitahování dokonalého sebevědomí

 

Pavla Heřmanovská se představuje:

Mám od přírody dar empatie. Dokáži se do každého člověka vcítit a zorientovat se v jeho myšlenkách. Pomocí trefných otázek lidem pomáhám získat sebedůvěru. Učím je také otáčet omezující myšlenková přesvědčení a tím najít vnitřní klid. Můj příběh si přečtěte zde >>
Příspěvek byl publikován v rubrice Osobní rozvoj, Tipy a doporučení se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.