5 triků, jak si stanovit své cíle a dosáhnout úspěchu

Určitě jste už někdy slyšeli o důležitosti stanovovat si své cíle. Proč se stále mluví o tom, že jsou cíle důležité? Základem úspěchu v čemkoliv, co děláte, jsou cíle. Nemáte-li své cíle, nikdy ničeho nedosáhnete. Tečka. To jsou fakta, po kterých jede vlak. Proč však tolik lidí si své cíle nestanovuje? Co lidem brání, aby si stanovili sny a cíle?

  • Nevěří tomu, že je to možné
  • Lidé čekají až to k nim přijde samo
  • Nevědí, jak na to
  • Nechají se ovládat strachem
  • Mají zastupné cíle – nenaplňují je štěstím a hlubším smyslem

Co je cíl?

Cíle jsou sny s datem realizace. Jsou motorem a energií našich životů, důvodem proč žít. Když máte své cíle, jste šťastnější.  I když se většina lidí stanovování cílů vyhýbá, faktem je, že stanovovat si cíle je  přirozené. Nezáleží na tom, jaký cíl máte, ale důležité je nějaký mít.

Účelem cíle není výhra ani výsledek, ale co se během procesu dosahování cíle naučíte, jak vyrostete jako člověk, jaké získáte zkušenosti a co se vše dozvíte sami o sobě a co se z vás stane. Můžete získat více odvahy, sebevědomí, naučit se vytrvalosti a sebekázni.

Cíle jsou vaši pomocníci a učitelé na cestě za lepším životem, za životem podle vašich představ.

V čem vám cíle pomáhají? Co vás učí?

Zeptejte se sami sebe: Jaký jste měli pocit naposledy, kdy jste dosáhli svého cíle?

Možná to bylo nadšení, vzrušení a spousta nové energie ve vás. Možná to bylo zjištění, že jste silnější osobnost než dříve.

Cíle vám pomáhají k naplněnému a šťastnému životu.

Nebo jste necítili skoro nic, protože dosažený cíl nebyl propojený s vaším smyslem života.  Jen jste si ho odškrtli v diáři a přemýšleli o tom, kam vlastně chcete směřovat dál.

Cíle vám pomáhají ujasnit si směr a důvod vašeho života.

Také se vám ovšem mohlo stát, že jste cíle nedosáhli. Možná jste to považovali za neúspěch. Ale  není nutné to pokládat za  neúspěch, vždy je důležité posbírat všechna ponaučení, zkušenosti a nový pohled, který vám cesta směrem k cíli dala a rozhodnout se, zda vám vůbec stojí za to znovu pokračovat v úsilí o dosažení tohoto cíle nebo zda je  vhodnější určit si jiný cíl.

Cíle vám pomáhají naučit se nové věci a poznat sebe.

Jak si stanovit své cíle, aby vám skutečně pomáhali? Položte si otázku: Kde budu od této chvíle za 5 let, když budu dělat to, co dělám?

Tato otázka ve mně osobně před několika lety vyvolala převrat, nutnost začít znovu a od začátku, stanovit si své cíle novým způsobem. Jakým?

Mám pro vás 5 triků ke stanovení cílů a dosažení úspěchu:

1/ Stanovte váš sen

Odpovězte si na otázky: V čem je pro vás smysl života,  co chcete, aby po vás zbylo, jakým člověkem se chcete stát, co chcete prožít?

2/ Zamyslete nad tím, jaké hodnoty jsou pro vás v životě nejdůležitější

Pro mě jsou hodnoty jako rodina, upřímnost a čestnost, zdraví, láska a svoboda natolik prioritní, že nemůžu konat žádné kroky, které by jim odporovali. Proto také nemůžu dosáhnout žádného cíle, který by s těmito hodnotami nekorespondoval.

3/ Ze svého snu a hodnot vyvoďte své cíle

Cílů, které ignorují vaše hodnoty a váš celkový smysl života, zřejmě dosáhnete, ale nebude v tom pro vás žádná přidaná hodnota – například když si  dáte za svůj cíl, který má vaše organizace, pro kterou pracujete. Nebo jich nedosáhnete a budete muset přemýšlet, kudy a jak dál.

4/ Definujte si svůj cíl pozitivně a měřitelně

Formulujte cíle pozitivně. Napište si své cíle v přítomném čase a konkrétně s datem realizace. Připojte do definice svého cíle prostor pro něco lepšího např. To nebo něco lepšího/ nebo více.

Např. Dělám, co mě baví a díky tomu vydělávám 30 tisíc měsíčně nebo více. Nejpozději k 31.12.2015.

Raduji ze skvělého vztahu s mým manželem a mými dětmi.To nebo něco lepšího.Nejpozději k 1.12.2015.

5/ Zapište si své cíle a dejte se do AKCE

Pozor! CÍLE JE POTŘEBA ZAPISOVAT! Pište, pište, pište! Poté je vaše podvědomí přijme.

Píšete si své cíle? Pokud ano, gratuluji vám, protože patříte mezi 3% výjimečných lidí, kteří tohle dokáží a tím pádem svých cílů snadněji dosahují. Ti, kteří si myslí, že stačí mít svůj cíl pouze v hlavě, snižují svoji pravděpodobnost, že cíle dosáhnou o 100% – dle studie v USA Today.

Stojí za to vzít si papír a tužku! Stejně pořád něco zapisujete, je to tak? Seznam na nákup, seznam, co je potřeba doma nebo v práci udělat, seznam lidí, kterým máte zavolat…

Pusťte se do akce. Najděte si svého kouče, který vás udrží v kurzu.

Cíle vám tedy pomáhají ujasnit si vše podstatné ve vašem životě. Pomáhají vám vytvořit si váš osud.

A na závěr moje zjištění – moje osobní zkušenost týkající se cílů:

1/Zapsané cíle jsou trenažér pro moje sebevědomí.  Trénuji, co všechno můžu zvládnout a dosáhnout. Zjistila jsem také, že zapomenuté cíle také fungují. Zapsané ve starém diáři nebo zasunuté na lístku v kabelce. Jakmile jsem zjistila, že všechny cíle, které si zapíšu, dosáhnu, už vím, že mě nic v životě nedokáže zastavit, abych dosáhla svého velkého snu, ve kterém se zrcadlí moje hodnoty…s každým dosaženým cílem jsem svému snu blíž a blíž. Moje sebevědomí roste. A život mě baví!

2/Někdy je dobře, že jsem cíle nedosáhla. Je důležité věřit v to, že Vesmír je přátelský a ví, co je pro mě dobré.Vesmír vidí celkový obraz a já ne. Když se vám někdy stane, že se vám stále nedaří a nedaří, možná jste trochu mimo svou cestu a musíte ji trochu poupravit. Kdyby jste si cíle nestanovili, nikdy byste to nezjistili.

3/Někdy se vám může zdát, že se váš svět bortí. Vše vypadá bledě. Stále se vám nedaří dosáhnout svého cíle. Možná vás jen Vesmír zkouší, zda to se svým cílem myslíte skutečně vážně…Vydržte, cíl je na dosah ruky.

Pokud byste v této oblasti chtěli získat mou pomoc, neváhejte mě kontaktovat.

Přeji Vám šťastnou cestu za pomoci vašich cílů!

Krásný den!

Pokud se Vám tento článek líbí, klikněte na „To se mi líbí“ nebo jej sdílejte se svými přáteli. Děkuji.

Zlepšete svůj život! Získejte 7-dílný emailový program ZDARMA. Registrujte se hned:

Oslovení (křestní jméno, 5.pád):
Váš email:
Telefon:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavla Heřmanovská se představuje:

Mám od přírody dar empatie. Dokáži se do každého člověka vcítit a zorientovat se v jeho myšlenkách. Pomocí trefných otázek lidem pomáhám získat sebedůvěru. Učím je také otáčet omezující myšlenková přesvědčení a tím najít vnitřní klid. Můj příběh si přečtěte zde >>
Příspěvek byl publikován v rubrice Osobní rozvoj, Tipy a doporučení se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.