10 jednoduchých odpovědí, jak získat štěstí

IMAGE0231Kolem mě je stále většina lidí, kteří moc šťastně nevypadají a ani šťastní nejsou. Neuvědomují si, že štěstí je v podstatě základ pro cokoliv dalšího v životě. Je to základní stavební deska našich životů.

Když jste šťastní, daří se vám poté i další věci.

Štěstí v sobě máme každý ukryto, dostali jsme ho od přírody do vínku. Stačí se vrátit sami k sobě, zastavit tu věčnou honičku za něčím, co stejně nemá trvalou a přidanou hodnotu, zastavit odkládání štěstí na jindy a podmiňování ho tím, že budete šťastní až budete mít víc peněz, až děti odejdou z domu, až budete v důchodu…

Před časem mě oslovila redaktorka jednoho časopisu pro ženy, abych jí odpověděla 10 otázek týkajících se štěstí. Dnes se s vámi chci o moje odpovědi podělit.

Objevte 10 jednoduchých odpovědí, jak získat štěstí:

1/ Co nám brání prožívat štěstí?

Máme pocit, že musíme mít stále víc a víc, abychom byli šťastní. Stále se za něčím ženeme. Společnost, rodina, média, reklamy nás pořád jako by někam tlačí a štelují. Chceme stále víc a víc, dostáváme se tím do zamotaného kruhu, který nás vysává a štěstí je v nedohlednu …

2/ Není štěstí přeceňované a tlak na to, abychom byli šťastní, nakonec nezpůsobuje, že jsme z toho nervózní a vyčerpaní?

Štěstí je často podmiňováno získáním něčeho v budoucnosti. Odkládáme štěstí na jindy. Až děti vyrostou, až budu v důchodě, až budu mít dům, až budu dělat práci, která mě baví…

Můžete se dostat do pasti, kdy běháte stále dokola, posouváte si sami sobě svoji laťku, kde už dosáhnete konečně svého štěstí a ono štěstí pořád nikde. Naopak jste z toho nervózní a vyčerpaní.

3/ Jaký je rozdíl mezi štěstím a spokojeností?

Štěstí je trvalý vnitřní stav, kdy dokážeme být šťastní sami se sebou bez podmínek, bez hodnocení skutečnosti, nezávisle na okolnostech. Štěstí je náš stav mysli.

Spokojenost je, když hodnotíme skutečnost a ta je lepší než naše očekávání. Spokojenost může být prchavá. Můžeme být spokojení s událostmi, se zážitkem, s člověkem po našem boku, s prací…

4/ 5 jednoduchých kroků k tomu, aby nám bylo fajn?

  • Buďte vděční
  • Pomáhejte ostatním
  • Smějte se – všímejte si veselých stránek života
  • Buďte v pohybu a dělejte to, co vás baví
  • Poslechněte si pěknou hudbu

5/ Opravdu je štěstí pro každého?

Ano, každý máme schopnost obrátit své myšlenky na pozitivní, což je podstata štěstí. Vynikající je na to metoda The Work, kterou se svými klienty využívám.

Koučovací metoda The Work ( česky Práce nebo Dílo) je o kladení správných otázek. Tyto otázky aktivují část mysli, která vám pomůže najít jiné pohledy na situaci, jiné myšlenky a cestu ven z vlastního vězení či pasti. Metoda přináší vnitřní klid a štěstí.

6/ Dá se naučit optimismus?

Ano, být optimistou je zvyk. Pravidelným opakováním po dobu 30 dní vkuse si můžete vypěstovat jakýkoliv zvyk. Takže i optimistické myšlenky se dají naučit.

Stáváme se tím, na co myslíme…I pesimismus je naučený. Když se narodíme, jsme šťastné bytosti. A postupně se naučíme být naštvaní, ustaraní, vystrašeni…Stanou se z nás pesimisti.

Optimismus je o pozitivním nastavení mysli, které se dá pravidelným tréninkem naučit. Klíčem k optimismu je vaše nezlomné sebevědomí.

7/ Je možné starosti a problémy využít ve svůj prospěch?

Pokud chceme být šťastní, je důležité starosti a problémy ve svůj prospěch využít vždy. Starosti a problémy má každý člověk. Rozdíl činí to, jak se k nim postaví. Problémy nám přináší cenné zkušenosti, možnost něco nového se naučit a rozhýbat naše tělo. Díky starostem a problémům se můžeme stát lepším člověkem, mít větší sebedůvěru a pocit bezpečí.

8/ Jak pracovat se stresem?

Stres je epidemie 21.století. Máme příliš mnoho úkolů v práci i v osobním životě, což způsobuje syndrom vyhoření, nízkou produktivitu či špatné zdraví.

Nejlepší lék na stres je humor. Humor změní biochemické podmínky v mozku a mění vnímání okolního světa. Když je legrace, cítíte se lépe.

Cvičení je také vynikající na uvolnění stresu. Po cvičení jste lépe naladění a vaše emoce se změní na pozitivní. Stres z nás saje energii, proto se dejte do pohybu a tím energii znovu získáte.

Pijte dostatek vody. Tím se pročistíte, odteče z vás spousta negativity a načerpáte energii k mentálnímu posunu.

Dostatečně spěte a klidně si zdřímněte i během dne. Spánek vás dobije a dodá vám energii, kterou vám stres bere. Váš mozek se vyčistí od tlaků a špatných pocitů.

9/ Co pro sebe můžu udělat teď hned, aby mi bylo o trochu líp?

Nadechněte se zhluboka a vydechněte. Přesněji to udělejte takto: Zhluboka se nadechněte. Vnímejte své plíce. Na pár sekund zadržte dech. A poté ho vypusťte s dlouhým, pomalým povzdechem úlevy. V případě nutnosti to opakujte. Uvolnění kyslíku vám uvolní vaše starosti a smutky.

Usmějte se. Úsměv je univerzální celosvětový jazyk. Rozumí mu každý. A vám se díky úsměvu uleví, cítíte se lépe.

Poděkujte za vše, co máte právě teď. Rozhlédněte se kolem sebe a oceňte vše, co vás obklopuje. Soustřeďte se na to, co máte než na to, co nemáte.

10/ Nechceme (zvlášť my ženy) někdy od života moc?

My ženy plníme v životě několik rolí. Matka, manželka, dcera, podnikatelka či zaměstnankyně,…a z televize, reklam, médií můžeme mít pocit, že ve všech rolích musíme být dokonalé.

Chceme peníze, oblečení podle poslední módy, to nejlepší pro děti, jezdit 2x ročně na dovolenou, ale zároveň chceme mít víc času a lepší osobní vztahy. Chceme vše.

Také máme pocit, že pro všechny musíme být kdykoliv k dispozici. Takže se ženeme a zapomínáme na sebe. Odsouváme do pozadí investici do svého osobního růstu, zaposlouchání se do svého srdce a pravidelné zastavení v podobě relaxace, procházky, hlubokého dýchání, přečtení pozitivní knížky…

Proto vždy ženám doporučuji, aby daly sami sebe na 1.místo a zaměřily se v prvé řadě především na sebe. Ráda s ženami pracuji v projektech Chuť začít žít, Odvaha se změnit a Získejte nezlomné sebevědomí.

Přeji vám krásné dny!

Pavla

Pokud se Vám tento článek líbí, klikněte na „To se mi líbí“ nebo jej sdílejte se svými přáteli. Děkuji.

Pavla Heřmanovská se představuje:

Mám od přírody dar empatie. Dokáži se do každého člověka vcítit a zorientovat se v jeho myšlenkách. Pomocí trefných otázek lidem pomáhám získat sebedůvěru. Učím je také otáčet omezující myšlenková přesvědčení a tím najít vnitřní klid. Napsala jsem pro vás ebook Jak být v pohodě , který obsahuje 10 fungujících způsobů, jak získat vnitřní klid. Můj příběh si přečtěte zde >>
Příspěvek byl publikován v rubrice Osobní rozvoj, Tipy a doporučení se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.